Kategóriák / Termékek

Mi az a zenei nevelés?

Mi az a zenei nevelés?
Biztos vagyok benne, hogy minden szülő hallotta már: zenei nevelés. De abban, már nem vagyok biztos, hogy tudják mit is takar ez a szakkifejezés pontosan.

Szeretném leszögezni még az elején, hogy a célom ebben a cikkben, hogy csakis a mai gyermek számára fontos eszközöket szemléltessem, ami boldogítja és megkönnyíti a mindennapjait. Minden tiszteletem a zenét oktató szakembereké, de én inkább a zene szeretetének és értésének kialakulását tartom fontosnak, mint a lexikális tudást. Kodály azt mondta” A zene mindenkié!” nem azt, hogy magoljuk be a zeneszerzők életrajzát vagy vizsgázzunk szolfézson a hangközökből. 

A zenei nevelés tehát a szülőknek felelőssége, ha még nem lenne elég belőle. ☺  De ez egy örömteli dolog, nem kötelesség. Annyi a feladatunk, hogy megosztjuk azokat az emlékeket, amikor a zene támogató vagy gyógyító hatást gyakorolt ránk. Mik is ezek? Gondolhatjuk. Minden mondóka vagy gyerekdal, amik a nagymamáinkra emlékeztetnek. Ünnepi dalocskák, amit a karácsonyfa körül énekeltünk. Most már retrónak számított zenék, amiket kamaszkorunkban a bulikban üvöltöttünk vagy vizsgák előtt erőt adtak.  De bármilyen dallam lehet ez, ami gyógyított minket a gyászban vagy szerelmi bánatban. 

No de mi is történik velünk éneklés vagy zenehallgatás hatására? Miért jó a gyerekeknek a zenei nevelés?

A zenei nevelés lényege a készségek és képességek fejlesztése a zene csodás erején keresztül. Bizonyított tény, hogy a zene aktív jelenléte már magzati korban is fontos. Kutatások igazolják, hogy már embrionális korban kialakul a gyermek ritmusérzéke az anya szívhangja hallatán. Majd születés után a gyermek emlékszik a pocakban hallott dalokra. Ezt magam is tapasztaltam. A zene alapvető képesség, mint a beszédkészség. Ezért ha kezdetben elhanyagoljuk később nehezen pótolhatjuk a hiányát, ugyanis ez a legfogékonyabb kor, hogy olyan agyi területek alakuljanak ki, amelyek képesek a zenei ingerek feldolgozására. A kisbaba és édesanya kapcsolatot az éneklés, az öljáték és mondókázás elmélyíti, erősíti a kötődést.  A baba biztonságban érzi magát, mert a gyakori ismétlésekkel a napi események körvonalazódnak. Gondoljunk például az altató dalokra.  Ebből adódóan jótékonyan hat az idegrendszer fejlődésére és emellett fejleszti a hallást, látást és stimulálja a kifejezőképességet. 

Mivel világunkban egyre nagyobb elvárás, hogy tudásunkat számos szakmai területre kiterjesszük, a szülőnek elengedhetetlen tudni, hogy a zenével támogatott gyerekek jobban teljesítenek az élet több területén. A zene hatást gyakorol kreativitásra, mozgáskoordinációra, logikus gondolkodásra. Könnyed játékossággal fejleszti nemcsak a hallást, látást és mozgást, hanem az érzelmi intelligenciát is, ami a mai elhidegült világban kimondottan fontos. Ne vegyük el gyermekünktől a felhőtlen gyerekkor élményét! Különórák halmozása helyett töltsünk vele minőségi időt és hagyjuk, hogy a zene végezze a rábízott feladatokat. Ugyanis a zene transzferhatása segítséget nyújt az olvasásban, írásban, idegennyelv tanulásban és még a matematikában is. A gyermek, aki egy zenével megtöltött otthonból lép ki a nagyvilágba társas kapcsolataiban sikeresebb az átlagnál. Nyitottsága segítségével könnyebben illeszkedik be idegen környezetbe. Érzékenyebb a környezet hangjaira, empatikus és elfogadó. Könnyedebben kezeli konfliktusait és a rábízott feladatokat, mert érti és ki is tudja fejezni érzelmeit.

Egyszó mint száz. Vitathatatlan a muzsikaszó fontossága egy ember életében. Csodás dolog, hogy ennyi mindent fejleszt, de a legfontosabb, hogy örömöt okoz. ☺ Adjuk meg tehát a lehetőséget gyermekünknek, hogy zenétszerető, a szép befogadására nyitott felnőtté válhasson.